Zdrowe przekąski w ciąży

Wraz z wiadomością o ciąży życie kobiety zmienia się niemal z dnia na dzień nie do poznania. Ta ciążowa rewolucja rozgrywa się na wielu polach – od nieco bardziej metafizycznych zmian w myśleniu po zupełnie przyziemne dostosowanie dotychczasowego stylu życia do specyficznych potrzeb swojego organizmu.

Najważniejszą zmianą, jaka dokonuje się w życiu kobiety oczekującej na narodziny dziecka jest zmiana diety. Przede wszystkim musisz ograniczyć tzw. „śmieciowe jedzenie, czyli chipsy i inne słone przekąski, wysokoprzetworzone półprodukty, słodycze zawierające syrop glukozowo-fruktozowy i tłuszcze trans. Czym je zastąpić? Po jakie przekąski sięgać w ciąży, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i wspierać rozwój maluszka?

Świeże warzywa – źródło witamin i minerałów

Najwięcej składników mineralnych i witamin w łatwo przyswajalnej formie czerpiemy z warzyw – najlepiej w jak najmniej przetworzonej formie. Warto więc sięgać po nie przy każdej możliwej okazji – nie tylko w charakterze dodatku do obiadu czy kolacji, ale też wtedy, kiedy mamy ochotę pochrupać coś między posiłkami. Pełne cennych składników odżywczych świeże warzywa (np. marchew, seler naciowy, papryka czy kalarepka) pokrojone w słupki i podane z lekkim jogurtowym dipem lub z hummusem domowej roboty to idealna propozycja dla ciężarnych – lekka, zdrowa i przepyszna.

Orzechy – nienasycone kwasy tłuszczowe

Innym produktem świetnie sprawdzającym się w roli zdrowej przekąski są różnego rodzaju orzechy (o ile oczywiście nie jesteś na nie uczulona). Wybieraj je w wersji naturalnej – bez dodatku soli i pikantnych przypraw. Orzechy stanowią świetne źródło ważnych dla prawidłowego rozwoju dziecka nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz innych cennych substancji, jak kwas foliowy (witamina B9), witamina E, magnez czy fosfor. Podgryzając ulubione orzechy, pamiętaj jednak, że są raczej kaloryczne – nie należy więc przesadzać z ich ilością.

Kiszonki – naturalne probiotyki w ciąży

Ogórki kiszone, podobnie jak papryka, seler naciowy czy marchewka, idealnie pasują do hummusu, a dodatkowo pomagają dbać o naturalną mikroflorę jelitową przyszłej mamy. Kiszonki zawierają naturalne probiotyki. W ciąży są one szczególnie ważne także dlatego, że mogą stanowić uzupełnienie dla tworzącego się zalążka mikrobiomu maluszka. Poza kiszonymi ogórkami probiotyki w ciąży można także czerpać, sięgając po inne kiszonki – np. kapustę, kiszone buraki czy fermentowaną kapustę pekińską kimchi.

Jeśli z jakichś powodów nie służą Ci kiszonki, a zależy Ci na dostarczeniu organizmowi dobrych bakterii, po konsultacji ze swoim lekarzem możesz sięgnąć po specjalne suplementy diety zawierające probiotyki dla kobiet w ciąży. Ginekolog, który zna Twoją sytuację, podpowie, jaki probiotyk w ciąży okaże się najbardziej odpowiedni. Probiotyki dla kobiet w ciąży zwykle przyjmuje się w formie kapsułek.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here