Twój maluszek znowu musi stosować antybiotykoterapię? Poznaj domowe sposoby, które pomogą wesprzeć kurację antybiotykiem, a przy okazji jego mały organizm w powrocie do równowagi.
Antybiotykoterapia osłabia organizm. Wprawdzie pomaga pozbyć się drobnoustrojów, ale przy okazji usuwa też dobre bakterie zamieszkujące jelita. A to właśnie mikroflora bakteryjna jelit odpowiada w dużej mierze za sprawne funkcjonowanie organizmu. Aby mikrobiom wrócił do równowagi, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów. Sprawdź, co może pomóc Twojemu dziecku w szybszym powrocie do dobrej formy? I czy warto zaopatrzyć się w probiotyki dla dzieci?
Domowe sposoby na wsparcie organizmu
Organizm leczony antybiotykiem potrzebuje wsparcia przede wszystkim od wewnątrz. Dlatego warto zadbać o to, aby w diecie malucha znalazły się przede wszystkim warzywa, owoce, białko i zdrowe tłuszcze. Słodycze czy słone przekąski lepiej odłożyć na później. Warto zastosować też metody, po które sięgały nasze babcie. Oprócz zdrowych posiłków, sprawdzi się:
- Mleko z masłem i miodem. Taki napój działa bakteriobójczo, a poza tym łagodzi uczucie drapania w gardle. Są tacy, którzy do tej mikstury dodają także posiekany drobniutko ząbek czosnku. A warto przypomnieć, że czosnek to naturalny prebiotyk, czyli składnik, którym żywią się dobre bakterie w jelitach. Jeśli Twój maluch nie ma nic przeciwko jego ostremu zapachowi, wyciśnij nawet dwa ząbki.
- Herbatka z lipy. Najlepiej pić ją na noc wraz z łyżeczką miodu. Jest smaczna i wspiera działanie antybiotyku.
- Naturalne antybiotyki: czosnek, cebula, miód. Wszystkie te produkty charakteryzują się silnymi właściwościami antybakteryjnymi. Warto więc przemycać je w codziennej diecie maluszka, by wspomagać jego organizm w walce z infekcją bakteryjną. Czosnek i cebulę możesz dodać do twarożku lub do kanapki z pomidorem. Z kolei miód to idealny dodatek do przestudzonej herbaty.
Uwaga! Wykorzystując naturalne sposoby na wsparcie organizmu, koniecznie musisz wziąć pod uwagę ewentualne alergie i nietolerancje pokarmowe swojego dziecka. Upewnij się, że maluch nie jest uczulony na któryś z powyższych produktów.
Probiotyki dla dzieci – czy warto stosować suplementację?
Lekarze, którzy przepisują antybiotykoterapię, zalecają, aby równocześnie podawać probiotyk dla dziecka. I to nie tylko podczas brania antybiotyku, ale także po zakończeniu kuracji. Probiotyk dla dziecka pomoże uzupełniać mikroflorę, która będzie wracać do równowagi przez najbliższe tygodnie, a nawet miesiące. Preparaty zawierające probiotyki dla dzieci dostępne są w różnych formach: dla juniorów w małych kapsułkach, z kolei probiotyk dla noworodka i niemowlaka – w kropelkach.
Artykuł sponsorowany.