Wyciskarka do soków - jaką kupić?
fot. pexels

 

 

Wraz z wzrostem świadomości Polaków zaczęła rosnąć popularność urządzeń, które każdego dnia pomagają nam jeszcze lepiej zadbać o siebie. Między innymi wyciskarka obrotowa należy do takich przedmiotów. Zmieści się w praktycznie każdej kuchni, wyciśnie sok ze wszystkiego. To, jaką wybierzemy wyciskarkę zależy od naszego budżetu i potrzeb. Jeśli planujemy wyciskanie soków z cytrusów, wystarczy nam małe AGD, które w szybki sposób pozwoli nam zrobić orzeźwiający sok z cytryny czy pomarańczy. Wyciskarki wolnoobrotowe, jak sama nazwa wskazuje nie należą do najszybszych, ale są za to bardzo skuteczne, dokładne i wyciskają soki ze składników, z których na pierwszy rzut oka nie da się nic wycisnąć. Robią to powoli, ale bardzo skrupulatnie. W tego rodzaju sprzęcie zrobimy sok ze wszystkiego – zarówno z miękkich owoców, jak i z twardych warzyw czy korzeni, ziół czy np. szpinaku. 

Wyciskarka do soków - jaką kupić?
fot. pexels

Funkcje wyciskarek do soków – na co zwrócić uwagę?

 

Ilość funkcji zwykle wpływa na cenę samej wyciskarki, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź co posiada i czego nie posiada Twoja wymarzona wyciskarka. Dobrze, jeśli jest wyposażona w:

  • system automatycznego odprowadzania miąższu. Dzięki temu nie ma konieczności rozkręcania całego mechanizmu w trakcie przygotowywania soku. Miąższ jest automatycznie wypychany do pojemnika na odpadki
  • regulacja gęstości soku – tę funkcję posiadają zwykle droższe modele. Dzięki temu możesz zadecydować, czy Twój sok będzie gęsty, czy może rzadki, jak napój
  • blokada kapania – droższe modele klasy premium posiadają specjalne klapki z blokadą, które zapobiegają kapaniu resztek soku. Element ten znajdziemy w wyciskarkach z lejkiem – jest on bardzo przydatny
  • różnego rodzaju końcówki – np. do kręcenia makaronu czy wyciskania oleju
Wyciskarka do soków - jaką kupić?
fot. pexels

Wyciskarka wolnoobrotowa z końcówkami

 

Jeśli myślisz, że wyciskarka wolnoobrotowa może jedynie przygotowywać zdrowe soki warzywne i owocowe, to jesteś w dużym błędzie. Ten sprzęt, to taki robot kuchenny, który daje wiele możliwości na raz. To, czy wyciskarka posiada dodatkowe końcówki najczęściej zależy od jej ceny. Im droższa, tym więcej bajerów posiada. Do popularniejszych należą końcówki do mielenia mięsa, wyciskania oleju, wytwarzania lodów, mielenia kawy czy produkowania domowego makaronu. Niekiedy zdarzają się w sklepach AGD wielofunkcyjne wyciskarki, które mają sporo funkcji, ale niestety nie charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Warto jest sprawdzić naocznie elementy obudowy i poszczególnych elementów, zanim wybierze się konkretny model.

 

Rodzaje wyciskarek – jaką wybrać?

 

Jeśli zależy nam na wykorzystaniu jak największej części owoców czy warzyw, postawmy na wyciskarkę do soków jednoślimakową bez ostrza. Jej praca jest co prawda dłuższa, ale dzięki braku ostrza maszyna wyciska jeszcze więcej pełnowartościowego soku. Wyciskarki z nożem są szybkie, ale marnują dużą część owoców czy warzyw.

 

Wśród bardziej wymagających klientów królują wyciskarki do soków z dwoma ślimakami. Dzięki dwóm wałkom mielenie jest jeszcze bardziej efektywne, a sam sok zawiera wszystkie wartości odżywcze. Minusem może być czas, jaki trzeba poświęcić na przygotowanie soku. Jednak smak i aromat jest warty oczekiwania.

Dla tych z nas, którzy lubią kwaśne i orzeźwiające soki poleca się niewielkie wyciskarki do cytrusów, które ułatwią wydobycie jak największej ilości soku z owocu. Ręczne wyciskanie sprawia, że tracimy część soku pełnego witamin. Wybierając wyciskarkę do cytrusów warto sprawdzić wielkość pojemnika na odpady i sam sok.

 

Wybierając wyciskarkę nie zapomnijmy o mocy silnika. Jeśli będzie on zbyt słaby, może się szybko spalić lub czynić wyciskarkę powolną. Wyciskarki do soków charakteryzują się mocą od ok do 450 W. Jeżeli będziemy przygotowywać soki z miękkich owoców, ze spokojem poradzi sobie z nimi wyciskarka o mocy 150-200 W.  

 

Jeśli lubisz zdrowe smoothie i warzywne koktajle, koniecznie zainwestuj w dobrą wyciskarkę, która będzie uzupełnieniem takich sprzętów kuchennych, jak ekspres do kawy, robot kuchenny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here