jaki-rower-do-jazdy-po-miescie
fot. pexels

Jaki rower do jazdy po mieście

W dużych miastach coraz więcej osób przerzuca się z wygodnego samochodu na rower miejski. Z racji na to, że w godzinach szczytu korki powodują często nawet kilkudziesięcio minutowe opóźnienia. Nikt nie lubi się spóźniać, dlatego niektórzy wybierają rower jako główną drogę transportu. Oczywiście jeżeli do pracy mamy kilkanaście albo kilkadziesiąt kilometrów podróż w taki sposób nie ma racji bytu. Natomiast jeśli do pracy czy szkoły dzieli nas rzut beretem, to wybór roweru jest niemal oczywisty. Po pierwsze zrobi to nam dobrze na kondycję, ponadto jednoślady mają swoje pasy ruchu. Korki dla nich nie istnieją. Przy wyborze roweru miejskiego warto spojrzeć na takie kwestie jak wysokość ramy, na niskiej ramie jazda będzie wygodniejsza. Ponadto rower miejski powinien posiadać koszyk, w którym możemy schować małe zakupy. Równie dobrze byłoby gdyby nasz rower posiadał bagażnik, który pomoże nam w transporcie przedmiotów. Jazda po mieście powinna być bezpieczna, powinniśmy być widoczni na drodze. Dzięki dynamo, dla tych co nie wiedzą co to jest, jest to oświetlenie w rowerze, które ładuje się podczas jazdy. Co prawda modele posiadające takie akcesoria są dużo droższę, lecz zapewniają nam większy komfort. 

jaki-rower-do-jazdy-po-miescie
fot. pexels

Jaki rower do jazdy off-road

Dla osób, które lubią adrenalinę rower górski będzie idealnym rozwiązaniem. Pokonywanie trudnych szlaków, wymagających dużej siły i kondycji na rowerze górskim to czysta przyjemność. Na co warto zwrócić uwagę? Najważniejsza będzie rama, gdyż to ona będzie najbardziej odczuwała trudny teren. Dobrej klasy rowery górskie posiadają ramy stworzone z włókna węglowego. Jest ono lekkie i bardzo wytrzymałe. Ceny takich modeli są zdecydowanie droższe. Rowery górskie z racji na swoje przeznaczenie do jazdy po trudnych terenach, mają większe opony, mierzące nawet około 30 cali. Dzięki tak dużym kołom trudniej będzie się zakopać oraz łatwiej będzie przejechać nad większymi przeszkodami. Wachlarz cenowy jest bardzo duży, najtańsze modele możemy dostać od tysiąca złotych w górę. Dla kogoś kto nie jest do końca pewny do MTB, kupno takiego modelu będzie dobrym rozwiązaniem. Natomiast jeśli ktoś uwielbia jeździć po lasach i górkach to rower górski, z wyższej półki, będzie dobrym pomysłem.

Rowery Szosowe

Rowery szosowe cechują się starannie zaprojektowanymi konstrukcjami, a także posiadanymi akcesoriami. Dzięki którym podróż przy złych warunkach pogodowych jest bezpieczna. Rowery szosowe dobrze sprawdzą się na krótkich jak i na długich dystansach. Czym się charakteryzują? Przede wszystkim ma zapewnić nam dojechanie do celu w jak najkrótszym czasie. Są bardzo lekkie, dzięki czemu rozwijają duże prędkości w krótkim czasie, ponadto rowery szosowe nie tracą aż tyle prędkości za zasługą swojej opływowości. Oprócz konstrukcji ważne są specjalnie zaprojektowane opony do rowerów sportowych, najczęściej spotykane będą 2,5-2,8 cm. Poza szerokością jest ważna również twardość oraz rodzaj mieszanki gumowej. Bardzo znacząca przy tym zagadnieniu będzie pora roku i warunki pogodowe, w których dany model będziemy używać. Na mokrej nawierzchni większość standardowych opon drastycznie traci na przyczepności. Guma twardnieje przez co traci swoją elastyczność i właściwości tłumiące. Rozwiązaniem na to będzie kupno opon wielosezonowych do roweru szosowego.

jaki-rower-szosowy
fot. pexels

Jaką lampkę do roweru wybrać?

Przy kupnie roweru nie można zapomnieć o ważnych akcesoriach takich jak lampka czy Warto pamiętać aby oświetlenie z przodu roweru było białe, natomiast z tyłu czerwone, inaczej możemy zostać ukarani w postaci mandatu. Modeli lampek rowerowych jest mnóstwo, różnią się one przede wszystkim mocą światła (lumenami), ilością opcji świecenia, czasem działania urządzenia, wyglądem oraz ceną. Przy wyborze lampki warto zwrócić na jej szczególne parametry, takie jak materiał z którego jest wykonana, czy jest wodoszczelna oraz najważniejsze moc świecenia oraz czas pracy. Lampki rowerowe możemy kupić za nieduże pieniądze, natomiast takie modele zazwyczaj nie służą nam długo i nie są za mocne. Za ten rodzaj akcesoriów do roweru zapłacimy około 15-30 zł. Niemniej warto przemyśleć zakup droższej lampki. Ceny zaczynają się od 50 zł, posiadają więcej lumenów, ilość jest bardzo ważna, szukajmy lampek posiadających około setki lumenów. Można je ładować przez kabel usb. Opcji świecenia również jest więcej, a co ważniejsze niektóre modele takich lampek skonstruowane są tak, że kąt świecenia wynosi 180 stopni. Dzięki tak dobrze oświetlonej drodze jesteśmy w stanie jechać szybciej  na rowerze sportowym bez obawy że nie zauważymy przeszkody nawet w trudniejszych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here