odchudzanie

Wiele osób marzy o szczupłej sylwetce, ale nieraz wydaje im się, że osiągnięcie tego celu jest niemożliwe. Nietrudno jest tak pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy próbowało się odchudzać już nie raz i nigdy nie przyniosło to pożądanych rezultatów. Takich osób jest wiele, dlatego warto wiedzieć, jak wdrożyć w życie rozsądne odchudzanie – od czego zacząć, by mieć duże szanse na sukces? Na pewno trzeba realnie ocenić swoje możliwości.

Osoba, która do tej pory jadła dużo, nie może teraz nagle wdrożyć bardzo restrykcyjnej diety. Po pierwsze bowiem, na pewno nie będzie to dla niej zdrowe, a po drugie, nie uda jej się wytrwać na niej zbyt długo, co tylko podkopie jej samoocenę, a nawet może spowodować efekt jo-jo. Na rynku jest wiele diet, dlatego trzeba dopasować sposób odżywiania do swych możliwości, stylu życia i preferencji. Znana jest skuteczność diety kapuścianej, ale nie powinien jej stosować ktoś, kto szczerze nie cierpi kapusty itp. Poza tym wcale nie trzeba stosować konkretnego modelu odżywiania, co zresztą jest trudne. Można po prostu uważnie przyjrzeć się swej diecie i zadziałać racjonalnie – usunąć ze swego menu skrajnie niezdrowe pokarmy, tuczące, jak fast-foody, tłuste mięsa czy słodycze, a na ich miejsce wprowadzić pełnoziarniste pieczywo, owoce i warzywa, najlepiej świeże.

Trzeba też wiedzieć, że nie ma zdrowego trybu życia ani skutecznego odchudzania bez ruchu. Nie warto jednak od razu wykupować półrocznego karnetu na siłownię jeśli istnieje ryzyko, że szybko odechce się odwiedzać to miejsce (choć czasem zapłacenie z góry może działać motywująco). Szczególnie jeśli do tej pory wiodło się kanapowy tryb życia, nie można od razu spodziewać się, że zacznie się być sportowcem, a czasem też zwyczajnie nie chce się ruszać. Warto wówczas po prostu zadbać, by w codziennym życiu mieć więcej ruchu. Można jeździć na rowerze (na przykład zamiast samochodem czy komunikacją miejską), wchodzić po schodach zamiast jeździć windą, pracować w ogródku, bawić się z dziećmi, grać w różne gry (piłkę nożną, siatkówkę) itp.

Każda forma aktywności będzie dobra, pobudzi spalanie tłuszczu, przyspieszy trawienie. Bardzo ważne podczas odchudzania jest też to, że kiedy stosuje się samą dietę, może to skutkować brakiem jędrności skóry. Kiedy objętość ciała zmniejsza się, skóra musi być ujędrniana, by mogła się wchłonąć, inaczej będzie wiotczeć i wyglądać fatalnie, psując efekt odchudzania. Ruch doskonale temu zapobiega i pomaga wzmocnić mięśnie, dzięki czemu efekty odchudzania są wyraźniejsze i lepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here