konsola-do-gier-jaka-wybrac
fot. pexels

W dobie niesprzyjającej nam sytuacji na świecie, powinniśmy zostać w domu. Dla zdrowia naszego i reszty społeczeństwa. Dla wielu ludzi to możliwość aktywnego i kreatywnego spędzania czasu. Począwszy od czytania książek, po oglądanie seriali, na które nigdy nie mamy czasu, kończąc na graniu na konsolach czy komputerach.


Konsola czy komputer stacjonarny?

 

Producenci przedstawiają nam różnorodny wachlarz możliwości ich produktów, poza wyborem między tymi dwoma pozostaje nam pytanie, jaka konsola? Playstation 5 czy Xbox series X, a może Nintendo Switch dla starszych fanów oldschoolowych konsol z ich dzieciństwa? Sony i Microsoft od zawsze rywalizują o te prestiżowe pierwsze miejsce w rankingu konsol. Powstają coraz nowsze, szybsze maszyny, które z pewnością poradzą sobie z bardziej wymagającymi grami.
Większość dzisiejszych tytułów wymaga naprawdę dużej mocy obliczeniowej.

jaka-konsole-wybrac
fot. pexels


Parametry – na co warto zwrócić uwagę?

Bardzo istotnym elementem jest procesor. To on odpowiada za obliczenia, fizykę w grach.
CPU czyli nasz procesor, w standardzie na nasze czasy, powinien mieć przynajmniej taktowanie 3Ghz, dzięki czemu obraz na naszym ekranie jest płynniejszy, a sama rozgrywka jest przyjemniejsza.

 

Karta graficzna

Grafika to dla wielu bardzo ważny element każdej gry, dlatego karta graficzna jest odpowiedzialna za efekt “wow” w wielu produkcjach. Dużym echem odbiła się premiera gry polskiego studio CD Projekt RED, które wydało Wiedźmin 3 Dziki Gon w 2015 roku. Na tamten rok to co ukazali producenci przyprawiło dumą sporą ilość Polaków, ponieważ gra dostała wiele pozytywnych opinii na całym świecie. Grafika w Wiedźminie była zdumiewająca, a każdy listek trawy, czy falujące liście na wietrze były naprawdę realistyczne. Dla fanów tej serii był to oczywisty sygnał, żeby kupić nowszą konsolę, albo w przypadku tych grających na komputerach bądź laptopach, zakupić nowy hardware, a szczególnie kartę graficzną, która będzie nam służyć na lata

Pamięć RAM

Produkcje z dużymi mapami takie jak np, GTA, Minecraft czy wcześniej wspomniany Wiedźmin wymagają dużej ilości pamięci RAM. Rekomendowane jest posiadanie przynajmniej 16GB pamięci podręcznej. Owa pamięć jest krótkotrwała, co znaczy tyle, że nigdzie się nie zapisuje. Nie mniej jest bardzo ważna i dzięki jej dużej przepustowości można grać na wielkich, rozbudowanych przestrzeniach z dziesiątkami albo nawet setkami elementów, bez utraty jakości rozgrywki. DDR6 to obecnie najszybsza architektura kości pamięci, warto na to spojrzeć poza samą cyfrą obok pamięci RAM.

Dysk twardy

Dobry dysk cechuje się ilością możliwej przechowanej pamięci i szybkością przesyłu danych. Dyski HDD to już raczej rzadziej spotykane dyski, ratuje je ich niska cena w porównaniu do ich konkurencji, czyli dysków SSD. Posiadanie tego drugiego rodzaju dysku, odczuwalnie przyśpiesza nasz Komputer. Dzięki niemu nasz software włączy się nie w minutę, a w 10 sekund. Film zajmujący aż 10 GB prześlemy na inne urządzenie w kilka minut. Dodatkowo dyski te zużywają dużo mniej energii i są bardzo ciche podczas pracy

 

Kino w domu

Dzięki wielu aplikacjom udostępnionych na np. Playstation 5, mamy okazję żeby stworzyć seans filmowy w swoim domu. W dobie pandemii kina są pozamykane, więc nic innego nie zostaje tym osobom, jak wyszukanie filmu, który chciałyby obejrzeć w towarzystwie najbliższych.
Wyjściem z tej sytuacji jest wszystkim bliżej znany Netflix albo HBO GO, gdzie każdy znajdzie dobre kino w swoim ulubionym klimacie. Platformy wyżej wymienione to serwisy streamingowe, udostępniające filmy, seriale, programy itp. Można z nich korzystać nie tylko na konsoli, ale również na smartphonach w trakcie podróży, czy też w domach na Smart tv.
Są to platformy VOD – video on demand, czyli oglądanie na życzenie. Jest to sposób na obejrzenie materiałów emitowanych w telewizji, w dowolnie wybranej przez nas chwili.

 

Komfort użytkowania

 

Jeżeli chodzi o samą wygodę grania, czy posługiwania się kontrolerem to konsole są tutaj zdecydowanym zwycięzcą. Przy komputerze musimy siedzieć prosto, długo w tej samej pozycji, często za długo co wpływa negatywnie na nasz kręgosłup. Konsole dają nam tę wygodę, że możemy rozsiąść się wygodnie na kanapie, grając w grę, oglądając film, czy po prostu słuchając muzyki

playstation-czy-xbox
fot. pexels

Która konsola do gier najlepsza? PS5 czy Xbox X?


PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, a może właśnie najnowsze odsłony tych konsol? – PlayStation 5 i Xbox series X – będą tymi przy których najlepiej spędzimy czas grając w gry ze znajomymi czy rodziną. Wszystkie te konsole różnią się na tyle ,że dla inaczej sprawdzą się dla dzieci i dorosłych. Wybierając PS 4 mamy pewność, że będziemy mieli wiele tytułów do ogrania. Filmy wyświetlane w full HD są dodatkowym plusem dla tej konsoli. Ponadto Sony ma swój abonament Playstation plus, dzięki czemu w niektóre gry możemy zagrać za darmo. Możliwe jest również granie online ze znajomymi dzięki tej usłudze. Ten model konsoli jest obecnie dużo tańszy niż najnowszy PS 5 i porównując parametry nie jest dużo gorszy. Xbox series X to rywal Sony i ostatnimi czasy wypuścił na rynek najmocniejszą konsolę. Spoglądając na parametry widać gołym okiem różnicę między tą konsolą a jej głównym rywalem Playstation 5.


Jak to wygląda cenowo?

 

Na całym świecie ceny konsol są inne. W naszym kraju za konsolę od Microsoftu zapłacimy 2250 zł, czyli trochę mniej niż za konsole Sony którą możemy zakupić za 2300 zł w wersji klasycznej. Sony stworzyło wersję Digital, za którą zapłacimy mniej, ale nie będziemy mieć dostępu do napędu optycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here