sluchawki dla seniora
fot. pexels

Smartfon dla seniora – wygląd i funkcje?

Seniorzy to specjalna grupa konsumentów, którzy coraz częściej są zauważani przez producentów sprzętów elektronicznych. Jeszcze do niedawna seniorzy posiadali zwykłe telefony komórkowe bez dostępu do internetu. Dziś chcąc być na bieżąco i nie zostać w tyle seniorzy bardzo często są wyposażeni w nowoczesny smartfon. Czym powinien charakteryzować się smartfon dla seniora? Powinien być przede wszystkim wykonany z1 wytrzymałych materiałów. Słabszy refleks i wolniejsze ruchy mogą powodować wypadanie przedmiotów z dłoni. Dlatego tak ważna jest wytrzymała obudowa i mocny ekran. Innym ważnym aspektem jest wielkość elementów na ekranie. Smartfony nie posiadają typowych mechanicznych przycisków, lecz wszystko odbywa się na dotykowym ekranie. W związku z tym smartfon dla seniora posiada zwykle oprogramowanie, które pozwala na wyświetlanie większych tekstów i ikon. Zwykle smartfony dla osób starszych charakteryzują się długim działaniem baterii ze względu m.in. na słabszy procesor, aparat czy mniejszą ilość funkcjonalności urządzenia. Starsze osoby używają telefonu głównie do komunikacji, a nie tak jak młodsze – do rozrywki.

Do innych funkcji, które zwykle posiada smartfon dla seniora jest wbudowany przycisk SOS, który po jednym kliknięciu wzywa pomoc. Ponadto tego rodzaju smartfony posiadają możliwość zdalnego sterowania (np. przez dziecko osoby starszej). Bardzo często osoby starsze, które nie znają się na nowoczesnych technologiach nie będą wiedziały, jak go obsłużyć.

sluchawki dla seniora
fot. pexels

Słuchawki dla seniora – jakie wybrać?

Seniorzy posiadają słabszy słuch, więc znacznie rzadziej używają słuchawek. Są jednak sytuacje, które ułatwiają życie właśnie dzięki nim. Jakie słuchawki warto kupić seniorowi na przykład na prezent? Mogą to być bezprzewodowe słuchawki do TV. Dzięki temu osoba o słabszym słuchu nie będzie przeszkadzała innym domownikom w oglądaniu telewizji. Głośne ustawienie telewizora spędza sen z powiek nawet sąsiadom. Słuchawki bezprzewodowe marki Philips mają zasięg do 100 m. Dodatkowo doskonale tłumią hałasy i przekazują dźwięk bez jakiegokolwiek opóźnienia. Dzięki temu starsza osoba czuje się swobodnie i nikomu nie przeszkadza. Tego rodzaju słuchawki sprawdzą się nie tylko dla seniorów, ale i dla osób ze słabszym słuchem. Tego rodzaju sprzęt pozwala cieszyć się dźwiękiem nawet przez kilkanaście godzin dzięki wbudowanym akumulatorom.

 

Akcesoria do smartfona dla seniora

Nowocześni seniorzy coraz chętniej sięgają po gadżety i akcesoria do smartfonów. Jakie akcesoria warto kupić dziadkowi lub babci? Dobry pomysł na prezent to praktyczne i wygodne etui. Dla panów poleca się etui z możliwością przypięcia do paska spodni – w stylu kabury. Dzięki temu dziadek będzie miał telefon zawsze przy sobie. Dobrym rozwiązaniem jest case na telefon z zamykaną klapką. W przypadku upadku telefonu ekran smartfona jest zabezpieczony. Modne akcesoria dla seniora to również bezprzewodowe słuchawki czy poręczny selfie stick, który umożliwia robienie zdjęć na przykład na spacerze z wnukami.

 

sluchawki-bezprzewodowe-do-smartfona-jakie-kupic
fot. pexels

Opaska SOS dla seniora – elektroniczne gadżety

O seniorów warto zadbać na różne sposoby. Problem samotności wśród osób starszych jest trudnym zagadnieniem. Wykluczenie przez wiek i mobilność sprawia, że starsze osoby są zdane na siebie i bardzo trudno jest im prosić o pomoc. Na całym świecie wyposaża się seniorów w opaski SOS, które mogą poinformować o tym, że dana osoba znajduje się w niebezpieczeństwie (napad, atak serca, gorsze samopoczucie) lub wydawać charakterystyczne nieprzyjemne dźwięki mogące zniechęcić przestępcę do napadu. Opaska bardzo często ma modny design i nosi się ją jako zegarek. Niewątpliwie jedną z zalet takiej opaski jest możliwość połączenia jej z smartfonem opiekuna osoby starszej. Dzięki temu wiemy, gdzie aktualnie znajduje się starsza osoba. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku seniorów z postępującą demencją. 

Opaski SOS dla seniora są wyposażone również w historię lokalizacji oraz w tzw. bezpieczną strefę. Dzięki temu opiekun wie, gdy senior opuści bezpieczną strefę (np. dom lub obszar w określonym promieniu od niego), co może być sygnałem do niebezpiecznej sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here