Akcesoria dla psa – must have. Co musisz kupić?
Zanim kupisz lub adoptujesz psa przygotuj swój dom na przybycie nowego członka rodziny. Jest to wydarzenie bardzo radosne, ale i wymagające. Pies jako żywe zwierzę ma swoje potrzeby, które odpowiedzialny właściciel musi zaspokoić. Do przedmiotów, jakie absolutnie musimy kupić jest m.in. wyprawka dla psa w postaci koszyka z poduszką lub miękkiej pufy. Legowisko dla psa powinno być nie tylko miękkie, ale i wytrzymałe na uszkodzenia ostrymi pazurami i zębami, a także łatwe w utrzymaniu w czystości. Jedną z nowości w sklepach zoologicznych są legowiska typu memory, zalecane dla psów starszych, bardziej wymagających lub z różnymi schorzeniami. Dzięki nim legowisko dostosowuje się do ciała zwierzaka i daje mu ulgę. Na średniej wielkości legowisko należy wydać minimum 100 zł. Najdroższe będą posłania dla psa wykonane na zamówienie, ozdobione personalizowanymi napisami i grafikami.
Kolejnym akcesorium, które musimy kupić jest obroża i smycz dla zwierzaka. Tutaj niestety można popełnić już sporo błędów. Niektóre psy z problemami wychowawczymi lub takie, które zostały źle nauczone przez właścicieli, nie są w stanie prawidłowo chodzić na zwykłej smyczy. Oferta smyczy i obroży jest bardzo obszerna – spełni oczekiwania zarówno właścicieli psów, które potrafią swobodnie spacerować przy nodze, jak i tych, które ciągną.
Jaką smycz kupić dla psa, który ciągnie? Z własnego doświadczenia w tym przypadku rekomendujemy szelki zapinane z przodu, w niedużej odległości od środka klatki piersiowej (pod pyskiem). Dzięki temu podczas każdego szarpnięcia pies zatrzymuje się i odwraca w stronę właściciela. Po zatrzymaniu uczy się, że ciągnięcie nic mu nie da i zapamiętuje, że ciągnięcie nie jest dobrym rozwiązaniem (nie doprowadzi go do tego, co chce powąchać). Oczywiście samo zakupienie tego rodzaju szelek nie daje pewności, że pies będzie posłusznie szedł. Dobre akcesoria zoologiczne są tylko narzędziem, które w połączeniu z wiedza i dyscypliną właściciela potrafią poprawić relację i zachowanie zwierzaka.
Szczotka do czesania sierści to kolejny istotny i niezbędny gadżet dla posiadacza psa czy kota. Sierść należy regularnie wyczesywać i pozbywać się podszerstka. Regularna pielęgnacja sprawia nie tylko, że w domu jest czysto, ale też jakość i kondycja sierści psa jest lepsza. Wyczesywanie sierści z martwym naskórkiem zapobiega też brzydkiemu zapachowi. Jednym z bestsellerów dla psów i kotów są tzw. furminatory, czyli specjalne zgrzebła, które doskonale i bardzo szczegółowo pozwolą wyczesać sierść.
Akcesoria dla psa – do serwowania jedzenia. Jakie kupić?
Podstawowe akcesoria dla zwierząt, jakimi są psy to również wysokiej jakości miski do serwowania jedzenia. Miska dla zwierzaka powinna być odporna na uszkodzenia, dosyć ciężka (uniemożliwia to “chodzenie z miską” podczas jedzenia) czy wyposażona w antypoślizgowy spód. Dobry sklep zoologiczny w swojej ofercie posiada zarówno wolnostojące miski, jak i zestawy opierające się na antypoślizgowym stelażu. Jest to dobre rozwiązanie np. dla starszych psów, których poruszanie się jest utrudnione. Wyżej położona miska sprawia, że nie musi się on tak pochylać i męczyć. Pojemność miski dla psa czy miski dla kota powinna być uzależniona od wielkości, wieku oraz aktywności zwierzęcia. Zawsze warto zakupić miskę większą, która umożliwi swobodne jedzenie.
Kot podczas jedzenia bywa często o wiele delikatniejszy i spokojniejszy, dlatego miska dla niego może być mniejsza i lżejsza. Miski dla zwierzaków powinny stać możliwie jak najniżej (np. na podłodze), żeby zwierzę nie mogło jej zrzucić, pobić i zrobić sobie krzywdy. Jakie jeszcze akcesoria dla zwierząt warto wziąć pod uwagę podczas wizyty w sklepie zoologicznym? Na przykład maty spowalniające jedzenie. Polecane psom łapczywym, które są zestresowane. Zbyt szybkie jedzenie może powodować nie tylko ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób, ale też ryzyko zadławienia się. Mata spowalniająca dla zwierzaka posiada różnego rodzaju wypustki i wystające (ale bezpieczne dla zwierzaka). Rozsypujemy jedzenie pomiędzy wypustki, w różne miejsca na macie, przez co zwierzę musi się nieco nagimnastykować, żeby zjeść cały posiłek. Trwa on dłużej i znacznie wolniej karma trafia do żołądka psa.