fot .pexels

Buty do biegania – jak je wybrać?

 

Wybór butów do biegania nie jest prosty, ponieważ  buty każdego z producentów mogą być różne. Dlatego kupując buty do biegania warto przymierzyć kilka par od różnych producentów, dzięki temu szybciej znajdziemy model, który będzie nam pasował. Warto wspomnieć o tym, że buty do biegania powinny być dopasowane do naszej stopy praktycznie od samego początku. Jeżeli nas wcisną na początku to nie warto liczyć na to, że się rozejdą. Dlatego coraz więcej specjalistycznych sklepów z butami do biegania oferuję fachową pomoc i doradztwo przy wyborze butów. Istnieją trzy rodzaje stopy, dlatego wybór odpowiednich butów nie jest taki łatwy, jakby się mogło wydawać.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania? Jest wiele czynników które warto wziąć pod uwagę między innymi rodzaj podłoża, po jakim najczęściej biegamy. Zupełnie inne buty będą przeznaczone do biegania w terenie po asfalcie przy kostce brukowej czy betonie. A zupełnie inne sprawdzą się przy bieganiu po nieutwardzonych drogach, takich jak ścieżki górskie, leśne czy nierówne grząskie polne drogi. Jeżeli zamierzamy biegać po twardej nawierzchni warto wybrać buty do biegania posiadające większą amortyzację i stabilizację samej stopy. Natomiast jeśli zamierzamy biegać po nieutwardzonym terenie, warto pamiętać żeby but posiadał mocno wyprofilowaną podeszwę.  dzięki temu buty zapewniają nam idealną przyczepność na drodze z nierównościami czy różnego rodzaju wzniesieniami charakteryzującymi się różnym nachyleniu podłoża. Nie bez znaczenia ma też waga samego biegacza. W przypadku większej masy ciała  warto wybrać buty o większym poziomie amortyzacji. Czyli im większa waga biegacza, tym większa powinna być amortyzacja. Dzięki temu obciążamy nasz kręgosłup i nasze stawy, przed co Bieganie jest przyjemniejsze. Nie bez powodu jest też styl naszego biegania. Biegacze odbijają się na dwa sposoby jedni biegacze odbijają się z pięty, a inni biegacze odbijają się ze śródstopia. Sposób odbicia się od podłoża ma wpływ na to, jaki offset powinien mieć nasz but do biegania. Offset to nic innego, jak różnica w wysokości podeszwy między palcami a piętą.

fot. pexels

Odpowiedni wybór butów do biegania nie jest zatem łatwy kropka buty do biegania powinno mierzyć się najlepiej w drugiej części dnia, po południu. Wtedy to nasze stopy i nogi są opuchnięte, zmęczone i nabrzmiałe. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ podczas biegania nasze stopy będą również obrzmiałe i zmęczone kropka. Idziemy do sklepu stacjonarnego  w celu przymierzenia butów do biegania, warto jest mieć przy sobie takie skarpetki, w których planujemy biegać. Nie powinny być one cieńsze ani grubsze, ponieważ  istnieje ryzyko, że źle dopasujemy obuwie do naszej stopy. Jak upewnić się, że but pasuje do naszej stopy? Najlepszy rozmiar buta to taki, w którym nasz najdłuższy palec u stopy posiada pełną swobodę ruchu. Sama stopa podczas biegu nie powinnaś się ruszać w bucie ani ocierać żadnego elementu stopy. 

Ile kosztują buty do biegania?

Dobre buty do biegania to koszt kilkuset złotych i raczej jest to kwota od około 500 zł. Czy warto jednak na start wydawać majątek na pierwsze buty do biegania? Warto przede wszystkim zrobić rozeznanie i kupić buty ze średniej półki cenowej. Jeżeli bieganie nam się spodoba, to zawsze możemy pomyśleć o inwestycji w droższy model obuwia. 

fot. pexels

Buty do biegania w terenie

Buty do biegania w terenie powinny być wytrzymałe i zapewniać bezpieczeństwo. Bieganie po skałach, kamieniach i innych twardych powierzchniach będzie bezpieczne jeśli kupisz buty do biegania z bieżnikiem z płytszymi ale gęsto rozmieszczonymi wypustkami. Dzięki temu zapewnisz sobie odpowiednią przyczepność. Nieco inne buty sprawdzą się przy bieganiu po twardych skałach, a inne buty sprawdzą się przy bieganiu po nawierzchniach miękkich takich jak leśne ścieżki drogi szutrowe czy trawa. 

Odzież sportowa do biegania i akcesoria

Jeżeli mamy wśród bliskich osobę która lubi biegać pamiętajmy o tym, że bardzo łatwo jest mieć pomysł na prezent w postaci vouchera do sklepu sportowego w którym nasza bliska osoba będzie mogła kupić gadżet przydatny podczas codziennego treningu. Jeżeli wiemy, czy możemy kupić bliskiej nam osobie i jest to odzież sportowa, to warto sprawdzić wcześniej w sklepie internetowym hasło bezszwowa odzież sportowa. Dobrym pomysłem na prezent dla osoby aktywnej jest też opaska monitorująca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here